Adopce na dálku

Devět let (2007 - 2016) byla naše škola zapojena do projektu "Adopce na dálku", a byla tak součástí humanistické mezinárodní sítě solidarity a členem Humanistického hnutí.

Částkou 7 200 Kč ročně jsme podporovali základní vzdělávání Vincenta Abonda v africké Keni.

Platili jsme mu školné, učebnice a pomůcky pro výuku, povinnou školní uniformu, stravu a lékařskou péči ve škole. Peníze se neposílaly rodině, ale přímo škole, která mu vše potřebné zařídila

S Vincentem i jeho školou jsme pravidelně komunikovali. Žáci naší základní školy mu pravidelně psali dopisy, dokonce jsme mu poslali k Vánocům balíček s cukrovinkami i školními pomůckami (tužky, pastelky, fixy i pouzdro na ně, pravítka...). Třikrát ročně nám zase chodily dopisy z keňského hlavního města Nairobi. Byli jsme tak pravidelně informováni o tom, jak si "naše dítě" vede ve škole. Ta nám v nich  posílala  vysvědčení, z nichž jsme vždy měli obrovskou radost, protože jsme se z nich dovídali, že je Vincent velmi pilný a nadaný student. Pokaždé byl také přiložen obrázek od Vincenta a prostřednictvím třídního učitele nám posílal zprávy a poděkování za celou rodinu také jeho otec.

Zapojení do tohoto projektu bylo přínosem pro obě strany. Protože má Vincent nezaměstnané a velmi chudé rodiče, mohl jen díky nám studovat a lépe se tak uplatnit v dalším životě. A my jsme si zase uvědomovali, že možnost  získat vzdělání není všude na světě takovou samozřejmostí jako u nás.

PaedDr. Eva Haberlandová