<<11 / 2020>>

Certifikát společnosti Scio

Nadace Děti Kultura Sport

eTWINNING

065.jpg (520x390, 41.61 KB)
090.jpg (520x390, 47.35 KB)

Co je to eTwinning?

Aktivita eTwinning („e“ jako elektronické, evropské a „twinning“ jako párování, síťování) je zaměřena na podporu spolupráce žáků i učitelů mateřských, základních a středních škol v rámci Evropské unie. eTwinning lze charakterizovat jako projekt, ve kterém dvě a více škol z různých zemí realizují vzdělávací aktivity na dálku – prostřednictvím informačních komunikačních technologií. eTwinning se může stát přirozenou, nedílnou součástí školního života žáků i pedagogů. Je příležitostí pro všechny mladé Evropany, kteří se mohou během studia účastnit vzdělávacího projektu s partnery z dalších evropských zemí. Taková zkušenost je velmi významná pro posilování evropského rozměru ve vzdělávání, pro povědomí mladých lidí o různorodosti multilingvální a multikulturní společnosti a jejich dovednosti vzdělávat se, žít a pracovat kdekoliv v Evropě.

Co mohu jako učitel udělat pro přípravu projektu v rámci aktivity eTwinning?

Jestliže se rozhodneme pro spolupráci v rámci aktivity eTwinning, je třeba nejdříve najít partnerskou školu v EU a zvolit obsah (téma) partnerství. Zvolit téma můžeme tak, aby sloužilo vyučovanému předmětu, vzdělávající se skupině, je také výhodné získat pro spolupráci co nejvíce kolegů a uvažovat o možnostech mezipředmětového vyučování, práce na projektu tak bude přínosem pro celou školu. Hlavně však nesmíme zapomenout na naše žáky, pro které by účast v projektu měla být zajímavá a přínosná.

Co lze v rámci programu eTwinning uskutečnit?

Spolupráce v programu eTwinning může probíhat jako součást jakéhokoli vyučovacího předmětu na vybrané téma. Vždy však připravujeme aktivity slučitelné s národním vzdělávacím programem v zemích partnerských škol (v ČR s naším ŠVP), při projektu můžeme využít jak informační a komunikační technologie, tak tvořivé aktivity v rámci výuky mimo počítače (např. metody projektového vyučování). Program eTwinning může hrát významnou roli v propojení nejen škol, ale také společenství, které je obklopují. Mezi městy a regiony existuje dlouholetá tradice partnerské spolupráce. Tato síť se díky aktivitě eTwinning může rozšířit i mezi školy, mezi jejich učitele, žáky a jejich rodiče, místní orgány státní správy a samosprávy, kulturní instituce, média, firmy a stát se tak základem pro rozvoj evropské občanské společnosti.

Proč bychom se měli do aktivity eTwinning zapojit?

Důvodů by se našlo jistě mnoho. Mezi nejdůležitější cíle však patří:

• motivovovat žáky tím, že budou dělat něco netradičního, nového a zajímavého,
  • využívat informační a komunikační technologie, naučit žáky používat internet a komunikační prostředky jako jsou webové kamery, digitální technika, interaktivní tabule při výuce
  • poznat vzdělávací systémy v jiných evropských zemích, budovat komunitu škol v Evropě
  • seznámit se a vyměnit si nápady s jinými učiteli a obohatit tak své zkušenosti,
  • dozvědět se něco o jiných kulturách a seznámit ostatní s naším prostředím, abychom tak zvýšili povědomí o kulturní různorodosti,
  • představit nový způsob výuky na naší škole rodičům, místní komunitě, institucím školské správy a mnohým jiným,
  • rozvinout spolupráci v rámci své školy, zavést mezipředmětové vyučování a tak si rozšířit vlastní znalosti určitého předmětu nebo oboru,
  • zlepšit si znalosti cizího jazyka,
  • zdokonalit své vlastní metody učení díky poznatkům a zkušenostem z partnerských škol.
  • řada vzdělávacích seminářů a především živá komunikace, kterou vedou učitelé ze všech zemí, činí z eTwinningu velmi efektivní prostředek jejich profesního rozvoje

Jak se zapojila naše škola?

V současné době se zapojili do aktivit eTwinningu žáci 4.třídy pod vedením třídní učitelky Mgr. Yvetty Muckové.
Mají rozpracovány dva projekty:

• se Základnou školou Károlya Domeho v Iži, Slovensko, na téma „Ochrana životného prostredia“
  • se Základnou školou J.A.Komenského v Púchove, Slovensko na téma „Biodiverzita a příroda kolem nás“ .

S projektem Slunečnice podporujeme kampaň na ochranu biodiversity Evropské komise pro životní prostředí.Oba projekty se týkají ochrany přírody. Přečteme si vice informací a také tipy, jak můžeme přispět k prevenci ztráty biodiversity a ochraně přírody. Dáme najevo své odhodlání tím, že se staneme součástí oblíbeného řetězce, vypěstovali jsme si semínka slunečnic, která sesbíráme a v zimě použijeme ke krmení ptáků. Na jaře část semínek znovu zasadíme, abychom měli novou úrodu. Ke všemu připravíme fotodokumentaci, školní nástěnku, připravíme informace pro školní web. Podělíme se o své zkušenosti se svými přáteli z jiných škol, spolužáky a členy rodiny a ukážeme jim jak podporujeme ochranu přírody.